Diving Center - Nurkowanie jest proste!
Szukaj w serwisie
Oferty & Promocje

Zestaw ABC.

Maska, płetwy, rurka - podstawowy sprzęt nurkowy.

zobacz...

Pianki, gadżety.

Jackety, butle, aparaty - dla
trochę bardziej zaawansowanych.

zobacz...

Egipt • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:


« Wszystkie oferty


Proponujemy również odwiedziny naszego działu ze sklepami i sprzętem zobacz...Literatura

Literatura nurkowa

Sporo dostępnej na rynku literatury i prasy dotyczącej nurkowania pomoże Ci w wyborze optymalnego sprzętu i przede wszystkim odpowie na nurtujące Cię pytania udzielając niezbędnych wskazówek. Oto kilka przydatnych pozycji:


Nurkowanie w Egipcie
Informacje ogólne

Morze Czerwone wcinające się długim klinem pomiędzy Półwysep Arabski i Afrykę stanowi w dużym stopniu zamknięte, niezależne morze międzykontynentalne. Całość jest częścią Rowu Wschodnioafrykańskiego, powstałego wskutek rozsuwania się Płyty Afrykańskiej i Arabskiej.

Całkowita długość Morza Czerwonego to ok. 2000 km, a szerokość miejscami przekracza niewiele ponad 300 km. Oba brzegi przebiegają niemal równolegle, przy średniej odległości 180 km. Mimo niewielkiej szerokości znajdziemy tutaj znaczną głębokość - na wysokości Port Sudan znajduje się najgłębsze miejsce 3040 m.


Miejsca nurkowe w Egipcie

Północ Morza Czerwonego jest podzielona przez Półwysep Synaj na dwa ramiona o różnym charakterze. Zatoka Akaba położona na wschodzie to głęboki rów osiągający miejscami ponad 1800 m i posiadający bardzo bogaty świat koralowców. Położona zaś na zachodzie Zatoka Sueska to płytkie morze szelfowe nieprzekraczające 80 m. Ze względu na niewielką głębokość zimą temperatura wody spada tu do 17 st. Poza tym piaszczyste dno i silne północne wiatry nie sprzyjają rozwojowi raf koralowych, przez co występują one tu znacznie rzadziej niż w innych rejonach Morza Czerwonego.

Na Południu Morza Czerwonego znajduje się cieśnina Bab el Mandab (w tłumaczeniu "Brama Łez") łącząca je z Oceanem Indyjskim. Ma ona niewiele ponad 28 km szerokości i ok 130 m głębokości, co nie sprzyja wymianie wody między tymi zbiornikami. Dzięki temu spotykamy tu znaczne różnice w zasoleniu - średnia zawartość soli w Morzu Czerwonym to 42 promile, a w Zatoce Sueskiej nawet 45.

Temperatura wody przy powierzchni w zależności od pory roku i szerokości geograficznej waha się od 20 do 30 st. Nie występuje tu także zjawisko spadku temperatury wraz z głębokością, co jest normalne w otwartych oceanach. Nawet poniżej 300 m temperatura wody jest stała i wynosi około 20 st.

Wymiana wody powierzchniowej, bardziej zasolonej poprzez wyparowywanie oraz glebinowej (mniej zasolonej) odbywa się bezustannie. Cięższa woda powierzchniowa opada w głąb i przepływa przez cieśninę Bab el Mandab do Oceanu Indyjskiego. Z powrotem natomiast napływa lżejsza woda powierzchniowa. Poziom zasolenia w Morzu Czerwonym wyrównywany jest zatem poprzez parowanie. Pływy w tym rejonie osiągają od 0.5 do 1.5 m, w innych rejonach morza są one jednak niezauważalne. Ważniejsze są natomiast roczne wahania poziomu wody. Zimą jej poziom jest pół metra wyższy niż latem.

Kolejnym ewenementem Morza Czerwonego jest nadzwyczajna przejrzystość wody. Dzieje się tak dlatego, iż morze to nie ma dopływów w postaci rzek, które naniosłyby osad wraz ze składnikami odżywczymi. Brak pokarmu nie sprzyja rozmnażaniu się planktonu, dzięki czemu możemy cieszyć się tak krystaliczną wodą.GaleriaDahab - Miejsce dla freeków
   Nurkujesz? Nurkowałeś?
   Prześlij nam swoje zdjęcia.

Kontakt...