Diving Center - Nurkowanie jest proste!
Szukaj w serwisie
Oferty & Promocje

Zestaw ABC.

Maska, płetwy, rurka - podstawowy sprzęt nurkowy.

zobacz...

Pianki, gadżety.

Jackety, butle, aparaty - dla
trochę bardziej zaawansowanych.

zobacz...

Chorwacja • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:

 • Aktualna cena:
  Do końca:


« Wszystkie oferty


Proponujemy również odwiedziny naszego działu ze sklepami i sprzętem zobacz...Literatura

Literatura nurkowa

Sporo dostępnej na rynku literatury i prasy dotyczącej nurkowania pomoże Ci w wyborze optymalnego sprzętu i przede wszystkim odpowie na nurtujące Cię pytania udzielając niezbędnych wskazówek. Oto kilka przydatnych pozycji:
Miejsca do nurkowania w Chorwacji

Podwodny świat przejrzystych wód Adriatyku.Nurkowanie w Chorwacji
Informacje ogólne

Chorwacja - położona nad brzegami Morza Adriatyckiego należy do jednych z najbardziej atrakcyjnych miejsc nurkowych w Europie. Ze względu na swoje umiejscowienie jest krajem pełnym malowniczych kontrastów powstałych na skutek zjawisk krasowych i działalności morza. Wysokie wapienne pasma górskie bezpośrednio graniczą z morzem. Obok majestatycznych gór największą atrakcją dla turystów jest Wybrzeże Adriatyckie z niezliczoną ilością wysp, wysepek, półwyspów, zatok i nagich skał wynurzających się z morza. Bez wątpienia do jednych z najbardziej malowniczych miejsc na wybrzeżu można zaliczyć archipelag Kornati niedaleko wyspy Murter, połączonej zwodzonym mostem ze stałym lądem. Piękny też jest półwysep Istria oblany z trzech stron turkusowymi wodami Adriatyku, w których na dnie spoczywa kilkanaście ciekawych podwodnych wraków. Jeżeli wybierzemy się na samodzielne nurkowanie do Chorwacji będziemy zobligowani do posiadania stopnia nurkowego i specjalnego zezwolenia wydawanego na rok przez lokalne centra nurkowe.
Adriatyk jest raczej bezpiecznym dla nurków miejscem. Czasami tylko kłopotliwe mogą być wiejące okresowo dość silne wiatry nazywane lokalnie bora ( zimny, z pn.) lub jugo (ciepły, z pd.). W sezonie letnim temp. powierzchniowa wody waha się od 18 do 27 °C a głębiej utrzymuje się w miarę stała temp. ok. 13°C. Przejrzystość wody może dochodzić nawet do 30 metrów jednak w okresie jesiennych sztormów i wiosennych zakwitów spada do 8-10 m. Duże zasolenie (do 34 promili) słabe prądy i małe wahania pływów (max. 0.8m) sprzyjają rozwojowi osiadłego życia na podwodnych skałach.Miejsca do nurkowania w Chorwacji

Kilka ciekawych miejsc:


Wraki Istri - dookoła półwyspu Istria leży wiele zatopionych wraków pochodzących przeważnie z okresu I i II Wojny Światowej. Szczególnie bogate znaki przeszłości kryją w sobie wody wokół nadmorskiego miasteczka Rovinj. Rovinj jest starym, zabytkowym miastem, którego historia sięga III wieku naszej ery, zwane często Perłą Istrii. Otoczone jest archipelagiem przeszło 20 wysp i wysepek. Obowiązkowym punktem Rovinju jest znajdujące się na wybrzeżu w Instytucie Morskim - Akwarium, gdzie można podziwiać wspaniałe okazy różnych gatunków ryb i zwierząt morskich.

W odległości kilku mil morskich od wybrzeża znajduje się siedem zatopionych podwodnych wraków będących niewątpliwą atrakcją dla nurków. Do najciekawszych należą najlepiej zachowany i nadający się do penetracji wrak austriackiego statku pasażerskiego Baron Gautsch, który zatonął z pasażerami w 1914 r po zderzeniu z miną. Dobrze zachowany kadłub o długości 85 metrów spoczywa na głębokości 28-42 m. Wrak włoskiego niszczyciela Giuseppe Dezza zatopionego torpedą w 1944 roku, długości około 70 m. leżący na głębokości 30-35 m. i złamany na dwie części, które oddalone są od siebie o około 100 metrów. Wrak austriackiego statku handlowego Istra obecnie znany jako Hans Schmidt zatopiony podczas I wojny światowej leżący na głębokości około 28-42 metry. Wrak statku handlowego Moana zatopionego w 1942 roku o długości 45 metrów i leżącego na głębokości 30-35 m. Wrak Coreolanus - angielskiego statku szpiegowskiego z II Wojny Światowej spoczywającego na głębokości 17-30 metrów częściowo pokrytego sieciami, natomiast na pokładzie można znaleźć skorodowaną broń. Kilka kolejnych wraków zatopionych jest pomiędzy północną Istrią a wyspą Cres. Lepszy dojazd jest natomiast z małej miejscowości Medulin położonej 8 km. na południe od Puli.

Jezera - to mała nadmorska wioska rybacka położona niedaleko wiekowego, zabytkowego miasta Śibenik, na wyspie Murter. Usytuowana dogodnie nad spokojną zatoką jest doskonałym miejscem na wypoczynek i organizowanie nurkowych eskapad. Miejsca nurkowe oddalone są od miasteczka maksymalnie o godzinę.

Miejsc nurkowych w okolicach wyspy Murter jest sporo, natomiast najlepsze z nich położone są wokół małych wysp Archipelagu Śibenickiego, tj. Sokol, Kukuljari, Kablinac i Kaprie oraz w rezerwacie przyrody Kornati ( np. Mała Panitula, Samograd). Jedną z ciekawszych atrakcji jest stalowy wrak statku wypełniony amunicją z czasów II wojny światowej spoczywający na głębokości 38-52m. W wielu miejscach znaleźć można szczątki starożytnej ceramiki. Należy jednak pamiętać, iż zgodnie z prawem obowiązuje całkowity zakaz wyciągania zatopionych przedmiotów na powierzchnię. Niezapomniane wrażenie wywołują podwodne wyspy stromo opadające w głębiny. Zanurzone klify niosą ślady dawnego poziomu morza pochodzącego z okresu schyłku epoki lodowcowej, gdzie poziom morza był o kilkadziesiąt metrów niższy, a topnienie lodów spowodowało powstanie tarasów, ścianek, jaskiń i grot podwodnych na głębokość 30-40 metrów. Świat roślinny i zwierzęcy obfituje we wspaniałe gorgonie i gąbki, natomiast w skalnych zakamarkach można wypatrzyć kraby, langusty a nawet duże homary. Z dużych ryb występują kongery i czasami psie rekinki a z niebezpiecznych skorpena. Niewątpliwą atrakcją są płochliwe ośmiornice i kalmary.GaleriaDahab - Miejsce dla freeków
   Nurkujesz? Nurkowałeś?
   Prześlij nam swoje zdjęcia.

Kontakt...