DivingCenter.pl - Nurkowanie jest proste!
Szukaj w serwisie
Oferty & Promocje

Zestaw ABC.

Maska, płetwy, rurka - podstawowy sprzęt nurkowy.

zobacz...

Pianki, gadżety.

Jackety, butle, aparaty - dla
trochę bardziej zaawansowanych.

zobacz...


Sprzęt Ikelite

Obudowy i akcesoria Ikelite

Firma, która tradycją sięga 1962 roku i jako pierwsza zastosowała w swoim sprzęcie O-ringi. Dzisiaj jest jedną z bardziej znanych marek specjalizującą się w produktach do fotografii podwodnej.

Kilka wybranych produktów Ikelite »

Jaki kurs wybrać?


SSI - Scuba Schools International


Historia SSI


Scuba Schools International (SSI) została powołana do życia w wyniku rozłamu organizacji nurkowej działającej w USA - National Association of Scuba Diving Schools (NASDA). Rewolucja organizacyjna, jaka objęła Zarząd NASDA w 1970 roku, doprowadziła do rezygnacji z uczestnictwa w jej rozwoju takich ludzi jak Bob Clark (założyciel SSI) oraz Ed Brawley. W czasach tych jedynymi ponadnarodowymi organizacjami działającymi w USA były NAUI i YMCA. Podejście tych organizacji do płetwonurkowania było bardzo uproszczone: szkolić płetwonurków. Żadna organizacja w owych czasach nie prezentowała programu kompleksowej obsługi klienta, tj. szkolenia, sprzedaży sprzętu, turystyki, podnoszenia kwalifikacji. Można by powiedzieć, że organizacje te stworzyli ludzie zorientowani jedynie na nauczanie.

Ideą SSI było stworzenie modelu działania szeroko ukierunkowanego na klienta. Działalność ta w początkowym okresie obejmowała szkolenie oraz sprzedaż sprzętu.

Z czasem założyciele SSI zaczęli myśleć o rozszerzeniu swojej działalności na wydawanie własnych licencji i certyfikatów oraz szkolenie własnych instruktorów.

W początkowej fazie działania SSI było pod względem organizacyjnym daleko za innymi federacjami, takimi jak NASDS, PADI, NAUI czy YMCA. Już wtedy Bob Clark doszedł do wniosku, że aby SSI zaistniało na rynku musi opracować i wdrożyć nowatorski sposób działania, dający maksimum elastyczności i możliwości agentom i dealerom stowarzyszonym. Unikalna metoda działania oparta została na stowarzyszeniu Dealerów - sklepów dystrybuujących sprzęt nurkowy, a nie tak, jak w przypadku innych organizacji - zrzeszaniu niezależnych instruktorów.

We wczesnym okresie SSI ściśle współdziałało z PADI. Mówiono nawet o próbie ich połączenia. Jednakże odmienność założeń oraz metod działania powodowały stopniowe rozchodzenie się dróg tych organizacji.

Okres od 1970 do 1974 roku można określić latami poszukiwania sposobu na sukces w obszarze nieźle spenetrowanym przez konkurencję. Prawdziwy przełom w działalności SSI datuje się na lata 1974-1976. W tym też okresie jeden ze znanych ośrodków szkolenia pilotów zamówił w SSI stworzenie nowego programu szkolenia dla płetwonurków, jak również instruktorów płetwonurkowania. Nieco później SSI opracowało również materiały szkoleniowe dla nurków zaawansowanych (Advanced Open Water Diver).

Okres dobrej prosperity SSI datuje się na 1977-1983. W latach tych w sposób znaczący wzrosła liczba sklepów oraz dealerów sprzętu do nurkowania na całym świecie. W krótkim czasie stworzono DiveLog (książkę nurkowań), rozpoczęto szkolenia w zakresie nurka ratownika oraz nadawanie najwyższych uprawnień przedinstruktorskich tj. DiveCon.

Sukcesy te szybko uczyniły z SSI atrakcyjną organizację. W 1981 roku z propozycją połączenia organizacji wystąpiło NAUI. Projekt ten jednak nie został wcielony w życie ze względu na rozbieżność założeń. W latach 1984-1995 SSI rozpoczęło ekspansję na innych kontynentach. Jednocześnie nie ustawały prace nad modyfikacją istniejących oraz opracowywaniem nowych produktów. W połowie lat 90-tych SSI posiadała już ponad 20 przedstawicielstw na całym świecie.

Rozwój oraz opracowywanie coraz nowszych produktów zmieniło oblicze federacji. Niemniej jednak podstawowe wartości takie jak jakość usług, elastyczność, szybka reakcja na nowe potrzeby klienta oraz rynku, polityka otwartych drzwi są cechą, która odgrywa bardzo ważną rolę w SSI.

SSI działa również bardzo aktywnie we wdrażaniu programów promujących edukację oraz programy adresowane do dzieci i młodzieży o tematyce obejmującej aspekty czystości i ochrony oceanów i mórz. Ponadto SSI opracowało program Risk Awarness - przeznaczony dla agentów szkolących płetwonurków. Program ten przybliża temat odpowiedzialności prawnej związanej ze szkoleniem.

Obecnie SSI jest bardzo prężnie działającą organizacją szkolącą płetwonurków na całym świecie. Oferuje szeroki wachlarz możliwości dzięki sieci autoryzowanych dealerów.


SSI w Polsce


Pierwsi polscy instruktorzy SSI zostali wyszkoleni we Włoszech w połowie lat dziewięćdziesiątych. Początkowo podlegali oni pod tamtejsze Centrum Regionalne.

Rosnące zainteresowanie nurkowaniem spowodowało konieczność usamodzielnienia się polskiego rynku, co z kolei zaowocowało powstaniem pierwszego w Polsce centrum szkoleniowego dla instruktorów. W tym celu niezbędny był Polski Instructor Certifier którym w 1999 roku został Jacek Lubowiecki. Od tego momentu rozpoczęły się regularne kursy instruktorskie, zostały przetłumaczone i wydrukowane podstawowe materiały szkoleniowe oraz druki niezbędne do wydawania licencji płetwonurkom w naszym kraju.

Do 2003 roku wyszkolonych zostało około 250 instruktorów działających na terenie całego kraju. Obecnie w Polsce działa 12 autoryzowanych centrów nurkowych i kilka klubów.


Pozostałe federacje nurkowe


· CMAS - Confédération Mondiale des Activités Subaquatiques


· PADI - Professional Association of Diving Instructors


Literatura

Literatura nurkowa

Sporo dostępnej na rynku literatury i prasy dotyczącej nurkowania pomoże Ci w wyborze optymalnego sprzętu i przede wszystkim odpowie na nurtujące Cię pytania udzielając niezbędnych wskazówek. Oto kilka przydatnych pozycji:

Kluby prowadzące kursy nurkowe


Nautica Poznań

Nautica - Poznań

Klub prowadzi szkolenia na wszystkich poziomach. Dla początkujących i zaawansowanych oferuje kompleksową obsługę - bazę nurkową na jeziorze Powidz (Wielkopolskie), organizuje wyprawy nurkowe, posiada sklep i wypożyczalnię sprzętu, lekarza nurkowego oraz forum internetowe.

strona serwisu

Zobacz


Komisja Działalnoœci Podwodnej

Komisja Działalności Podwodnej - Warszawa

Istniejąca przy PTTK Komisja Działalności Podwodnej powstała w 1956 roku. Szkoli na wszystkie stopnie nurkowe i instruktorskie. Współpracuje z Krajowym Ośrodkiem Medycyny Hiperbarycznej IMMiT w Gdyni, Akademią Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademią Wychowania Fizycznego w Gdańsku, Państwową Strażą Pożarną oraz WOPR.

strona serwisu

Zobacz


Nurkomania Kraków

Nurkomania - Kraków

Strona jest zarazem podręcznikiem nurkowania. Zawiera informacje dotyczące praktycznie każdej dziedziny nurkowania - podstawy, teorię, ratownictwo nurkowe, nurkowania techniczne, miejsca nurkowe i wiadomości dotyczące sprzętu. Współpracuje z Akademickim Klubem Podwodnym Krab AGH.

strona serwisu

Zobacz


Nautica Kraków, Warszawa

Nautica - Kraków, Warszawa

Nautica działa od 1997 roku. Posiada rozbudowaną sieć baza nurkowych - Chorwacja na wyspie Hvar, nad Morzem Czerwonym w Sharm El Sheikh, w Krakowie w zalanym kamieniołomie Zakrzówek. Szkoli na wszystkich poziomach zaawansowania: od stopni podstawowych po przewodników.

strona serwisu

Zobacz


GaleriaDahab - Miejsce dla freeków
   Nurkujesz? Nurkowałeś?
   Prześlij nam swoje zdjęcia.

Kontakt...