Diving Center - Nurkowanie jest proste!
Szukaj w serwisie
Oferty & Promocje

Zestaw ABC.

Maska, płetwy, rurka - podstawowy sprzęt nurkowy.

zobacz...

Pianki, gadżety.

Jackety, butle, aparaty - dla
trochę bardziej zaawansowanych.

zobacz...


Sprzęt Ikelite

Obudowy i akcesoria Ikelite

Firma, która tradycją sięga 1962 roku i jako pierwsza zastosowała w swoim sprzęcie O-ringi. Dzisiaj jest jedną z bardziej znanych marek specjalizującą się w produktach do fotografii podwodnej.

Kilka wybranych produktów Ikelite »

Jak zacząć - czyli pierwsze kroki pod wodą


Przede wszystkim musimy pamiętać, że aby nauczyć się dobrze nurkować należy zrobić to pod okiem uprawnionego instruktora, czyli najlepiej poszukać firmy z odpowiednimi kwalifikacjami. Jest to o tyle wygodne, że firma taka zadba o wszelkie niezbędne materiały szkoleniowe, badania lekarskie, doradzi w wyborze sprzętu oraz zorganizuje wyjazd terenowy niezbędny do uzyskania licencji. Obecnie ze względu na popularność i łatwy dostęp do sprzętu etc., szkół nurkowych jest duża ilość. Są one zrzeszone w różnych organizacjach, z ktorych najpopularniejsze to: CMAS, PADI, IANTD, NAUI, SDI, SSI.

  Nurkowanie zaczynamy od stopnia podstawowego: Open Water Diver (OWD w federacji PADI) lub P1 (federacja CMAS). Kurs ten pozwoli na zapoznanie się ze sprzętem do nurkowania, z podwodną komunikacją (pamiętajmy, że jest to sport zespołowy, grupowy!), trochę fizyki, warunków naturalnych z jakimi nurek może mieć do czynienia oraz podstawowy kurs pierwszej pomocy. Kurs podstawowy obejmuje również naukę pływania w kompletnym sprzęcie - akwelungu i przygotowanie na wypadek ewentualnych trudności, jakie mogą zaistnieć podczas nurkowania: brak tlenu pod wodą, zalanie maski etc. Szkolenie podstawowe uprawnia do nurkowania do głębokości 18 m.

  Kurs tzw. zaawansowany stopień nurkowy Advanced Open Water Diver (AOWD) lub P2 (federacja CMAS) to kolejny etap w rozwoju i edukacji nurkowej. Oczywiście nie jest on obligatoryjny i z powodzeniem można nurkować poprzestając na OWD. Jeżeli jednak chcemy rozwijać swoje umiejętności np. o nurkowanie w nocy lub wrakowe, warto pomyśleć o pełnym stopniu na poziomie zaawansowanym. Posiadanie tych uprawnień daje również możliwość zwiększenia dopuszczalnej głębokości nurkowania do 30 m.

  Kursy specjalistyczne specialty courses, czyli szeroka gama specjalizacji w zależności od upodobań i zainteresowań indywidualnych. Kilka przykładowych kursów specjalistycznych:
  - specjalista sprzętowy (Equipment Specialist),
  - doskonalenie pływalności (Peak Performance Buoyancy),
  - nurkowanie wielopoziomowe (Multilevel Diver),
  - nurkowanie nawigacyjne (Underwater Navigator),
  - nurkowanie wrakowe (Wreck Diver),
  - nurkowanie na wzbogaconym powietrzu (Enriched Air Diver),
  - fotografia podwodna (Underwater Photographer),
  - głębokie, w suchym skafandrze, z łodzi, w prądzie i inne.

Wszystkie wyżej wymienione kursy prowadzone są przez firmy i szkoły nurkowe w kraju i za granicą. Kurs zagraniczny (np. w Egipcie) jest intensywniejszy i trwa przeważnie około 5 dni. Krajowe, najczęściej łączone (basen i teren) trwają dłużej, czasami nawet 3 miesiące. Z drugiej strony czas ten pozwala na bardziej szczegółowe zapoznanie się z teorią nurkową i lepsze przyswojenie kwestii praktycznych.


Na temat kursów i zaawansowanych specjalności nurkowych więcej informacji znajdziecie na naszej stronie zaawansowani zobacz...


Proponujemy również odwiedziny naszego działu ze sklepami i sprzętem. zobacz...Literatura


Literatura nurkowa

Sporo dostępnej na rynku literatury i prasy dotyczącej nurkowania pomoże Ci w wyborze optymalnego sprzętu i przede wszystkim odpowie na nurtujące Cię pytania udzielając niezbędnych wskazówek. Oto kilka przydatnych pozycji:Ciekawe miejsca do nurkowania


Chorwacja

Chorwacja - blisko i przyjemnie.

Idealna na długi weekend lub też dłuższy wypoczynek. Przejrzystość wody w Adriatyku sprawia, że praktycznie całe wybrzeże Chorwacji oferuje znakomite warunki do nurkowania.

Parę ofert godnych uwagi:

Btn Click Here


Egipt

Egipt - ciepłe Morze Czerwone.

Jednym z najpopularniejszych, najatrakcyjniejszych i w tej klasie doznań ciągle najtańszych z miejsc są ośrodki w Hurghadzie, Sharm el Sheikh czy Dahabie.

Zobacz gdzie najlepiej:

Btn Click Here


Kreta

Kreta - aktywny wypoczynek.

Obok bogatej historii o antycznych bohaterach Kreta szczyci się najdłuższym latem w całej Grecji. Kreta oferuje u swoich wybrzeży szczególne atrakcje dla wszystkich zainteresowanych archeologią podwodną.

Porównaj oferty biur podróży:

Btn Click Here


Cypr

Cypr - miejsce narodzin Afrodyty

Tutaj sezon trwa przez cały rok. Cypr to idealne miejsce na rozpoczęcie przygody z nurkowaniem. Wyspa oferuje znakomite warunki na północnym wybrzeżu, natomiast dopełnieniem może być wrak Zenobia na południu.

Propozycje biur podróży:

Zobacz


Zobacz również kursy nurkowania proponowane przez polskie firmy. Polska więcej...


GaleriaDahab - Miejsce dla freeków
Nurkujesz?   Nurkowałeś/aś?
Prześlij nam swoje zdjęcia
Kontakt...